MAXXDENT Açılıyor..

MAXXDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine HOŞGELDİNİZ

Ortodonti (Tel Tedavisi)Ortodontik tedavi dişlerin görüntüsünü ve verimini arttırmak, dişler ve çenelerin estetik ve fonksiyonunu ideale ulaştırarak bireyin yaşam kalitesini arttırmak için, dişlerin düzeltilmesi veya hareket ettirilmesidir. Kapanış baskısını bütün ağıza yayarak çene ve dişetlerinin uzun süreli sağlıklarını da sağlar.

Niye Ortodontik Tedavi Yaptırmalıyım?

Çoğu insanda sıklaşmış veya yamuk dişler vardır. Ortodontik tedavi bu dişleri düzeltir veya daha iyi bir yere taşır. Bu sadece görsel bir işlem olmayıp dişlerin kapanmasını düzeltmekle birlikte temizlenmelerini de kolaylaştırır. Bazı hastalarda üst ön dişler ileri çıkarak eşit olmayan bir görüntü oluşturur. Bu dişler büyük ihtimalle hasar görecekleri gibi ortodontik tedavi bunları yerlerine kaydırabilir. Diğerlerinde ise üst ve alt çene düzgün kapanmayarak kapanma bozukluklarına neden olur. Ortodontik tedavi bu iki durumu da düzeltebilir. Dişler düzgün kapanmadığında, çene kaslarına baskı yaparak çene ve eklem sorunları ve bazı durumlarda da baş ağrısı yapar. Ortodontik tedavi ısırışınızı düzelterek baskıyı azaltır.

Kaç Yaşlarında Ortodontik Tedavi Yaptırmalıyım? Ortodontik tedavi en iyi çocuklarda başarılı olmasına rağmen, gün geçtikçe yetişkinler de ortodontik tedaviden yararlanmaktadır. Yaş, düzgün sayıda diş sahibi olmaktan daha önemsizdir. Çocuklarda ilk ortdontik kontrol yedi yaşından geç olmamalıdır. Bu yaşta dişler düzgün sıralanmış görünse de gizli bir kapanış problemi söz konusu olabilir. Bu problemlere işaret eden bazı ip uçları bulunmaktadır.

 

•Dengeli olmayan yüz ve çene yapısı

•Ağızdan solunum

•Fonksiyonda (çiğneme, konuşma v.b) ve kapanışta zorlanma

•Parmak emme, tırnak yeme, yanak ve dudak ısırma gibi kötü alışkanlıkların bulunması

•Aşırı ileride veya geride konumlanmış çene yapıları

•Önde konumlanmış dişler

•Alt ve üst çenelerdeki dişlerin temas etmemesi veya normal olmayan bir şekilde kapanması

•Süt dişlerin erken veya geç kayıpları

•Çarpışık, yanlış yerde konumlanmış veya sürmemiş dişlerin varlığı

 

Eğer bu yaşta bir problem saptanırsa, ortodontistiniz tedaviye başlamak için en uygun zaman konusunda sizi yönlendirecektir. Bu dönemde teşhis edilen problemlerin erken tedavi sonucu, mevcut anomaliye tamamen ortodan kaldırabilir yada ileri yaşlarda yapılacak olan ikinci faz ortodontik tedavinin, daha kolay ve kısa sürede tamamlanmasına yardımcı olur.

Doktora Danış